Leeds

Leeds est une ville passionnante, sortie de son passé industriel pour devenir un modèle rayonnant de modernité au nord de l'Angleterre. Une promenade le long de ses rues piétonnes en centre-ville vous révélera son atmosphère très vivante, on y trouve des boutiques de créateurs chics et des restaurants luxueux entre les marchés très animés et les bâtiments historiques. Mais au-delà de la vie nocturne trépidante et des activités intéressantes, les environs de Leeds sont parsemés de demeures seigneuriales et d'immenses usines. Ils témoignent que la ville a toujours été attirante pour tous types de voyageurs.

Leeds est une ville riche de reliques de son passé industriel, mais sa structure la plus ancienne et la plus impressionnante date sans doute de bien avant les usines. Situées dans le cadre luxuriant d'un parc public, les ruines rustiques de Kirkstall Abbey remontent à 1152. Il reste de ce site construit pour des moines cisterciens des pierres couvertes de mousse d'une bibliothèque, d'une cuisine, d'un cloître et d'une église, entre autres.

Malgré son cœur résolument urbain, Leeds comporte un nombre surprenant de manoirs et de demeures seigneuriales. Un exemple grandiose en est le Temple Newsam House. Sa construction date des XIVème et XVème siècles, et elle est toujours admirée aujourd'hui pour son architecture élégante.

Autre magnifique demeure seigneuriale située à Leeds, Harewood House est un peu plus moderne (elle date de 1779), mais certainement pas moins grandiose. Visitez-la et vous verrez que les pierres blanc crème de la maison cachent un joli jardin aux haies bien taillées et aux splendides parterres de fleurs.

Cependant, il n'y a pas que des demeures seigneuriales à Leeds, car la ville a aussi un fier passé industriel. Il est particulièrement visible à Thwaite Mills et Armley Mills. Tous deux sont à présent convertis en musées très intéressants, et les grands bâtiments accueillent de nombreuses expositions originales.

Une attraction passionne autant les enfants que les adultes, le Royal Armouries Museum. Situé au centre de Leeds, le long de l'Aire, ce musée possède une collection fascinante d'instruments de combat historiques.

 • Kirkstall Abbey

 • Temple Newsham

 • Harewood House

Park Roundhay nabízí spoustu věcí pro všechny typy návštěvníků. Při procházce parkem uvidíte velkou škálu pečlivě upravených zahrad s poklidnými jezery a fontánami, přičemž jedna byla dokonce navržena tak, aby připomínala obraz od Moneta.

Nyní zpátky k budovám. Město Leeds má také rušnou kulturní scénu, které vévodí Umělecká galerie města Leeds v centru města. Galerie se rozprostírá na dvou prostorných patrech a nachází se zde eklektické sbírky současného a viktoriánského umění. Jsou zde vystaveny díla několika obzvlášť prominentních umělců, kteří z této oblasti pocházejí, jako je Henry Moore a Damien Hirst.

Ke kulturnímu životu města dále přispívá Leedská galerie. Od Umělecké galerie se výrazně liší. Tento nezávislý projekt vystavuje díla zaměřující se především na život v Leedsu a jeho jedinečné okolí. Také kino Hyde Park Picture House v podobném stylu zaujímá originální přístup ke kinematografii. Vyvaruje se komerčním titulům velkých komplexů a naopak uvádí filmy světové kinematografie a nezávislé klasiky.

Pokud byste ovšem chtěli ještě více zabrousit do tajů svérázné kultury města Leeds, měli byste každopádně zamířit do Muzea města Leeds. Nachází se v prostorách velkolepé budovy z 19. století a zahrnuje historické artefakty různých dob objevených v Leedsu, včetně římských mozaiek a 3 000 let staré mumie. Výpravná expozice o městě Leeds vás provede různými érami města až po dnešní dobu.

 • Royal Armories

 • Art Gallery

 • Northern Ballet Theatre

Noční scéna města Leeds je legendární a často se považuje za nejlepší ve Velké Británii. Na začátek bychom vám doporučili navštívit ulici Call Lane, protože je od jednoho konce na druhý doslova lemována fantastickými koktejlovými bary a módními hudebními bary. Vždy oblíbené podniky Jake’s, BRB a Norman’s se všechny nacházejí na této ulici.

Jakmile si do sytosti užijete barů v Leedsu, je čas přemístit se do klubů! Klubovou scénu v Leedsu nelze podceňovat, protože svou kariéru zde odstartovaly některé nejvěhlasnější taneční hvězdy. Například Daft Punk, Groove Armada a Basement Jaxx hráli své první britské koncerty v neblaze proslulém Back to Basics. Noční život se po mnoho let soustřeďoval do klubu Mint Club, které má obdobně úchvatnou minulost – získal 24. místo mezi 100 top kluby světa.

Mezi další slavné noční kluby patří Hi-Fi Club a Stinky’s Peephouse, který má docela neobvyklé jméno. Hi-Fi je známý svými produkcemi klasických kousků funku a soulu (někdy i v doprovodu živé kapely), zatímco Stinky’s je mistrem moderního klubového designu. Rozprostírá se na ploše tří společenských místností se skleněným tanečním parketem na jednom podlaží. Leeds má také rušnou homosexuální scénu, kterou nejlépe reprezentuje dlouhodobě otevřený noční klub SpeedQueen, který kdysi sídlil v baru Stinky´s, ale dnes oživuje atmosféru úžasným funky housem v baru Warehouse.

 • Socialising

 • Drinks

 • Dancing

Pokud jde o gastronomii na vysoké úrovni, určitě uvítáte, že Leeds je v tomto ohledu velmi dobře zastoupen. Jak již jméno napovídá, Jamie’s Italian je italská restaurace založena topšéfkuchařem Jamiem Oliverem. Je to vynikající místo pro ochutnávku jednoduchých italských pokrmů v naprosto dokonalém provedení. Ve stejném městě najdete Brasserii Blanc, nabízející typicky uvolněnou atmosféru pod vedením francouzského šéfkuchaře Raymonda Blanca. Duchovním dítětem další kuchařské celebrity je podnik Leeds Kitchen. Majitelem není nikdo jiný než zdejší rodák James Martin.

Za extravagantním zážitkem byste si v Leedsu měli zajít na večeři do podniku Anthony’s. Tento podnik si pod vedením šéfkuchaře z restaurace oceněné michelinskou hvězdou vybudoval výborné jméno. Buďte připraveni okusit inovativní a kreativní pokrmy, které obsahují směsici zcela neobvyklých surovin s cílem dosáhnout výbušných chutí.

Dáváte-li však přednost tradičním chutím, určitě se budete chtít dozvědět více o nejlepších pochoutkách yorkshirského regionu. Nejznámějším ze všech pokrmů je snad Yorkshirský pudink. Připravuje se z litého těsta a hovězího výpeku a má křupavou a nadýchanou texturu. Je-li podáván s pečeným hovězím a hutnou šťávou z masa, stává se opravdovou pochoutkou. Další spíše sezónní delikatesou je Parkin. Podle tradice se jí 5. listopadu na Noc Guye Fawkese. Jedná se o sladké, jemné perníkové pečivo s hřejivou příchutí, která je výsledkem směsi černé melasy a zázvoru.

 • Eating out

 • Fine dining

 • Quick quisine

Leeds má velmi vzrušující obchodní scénu s více než 1000 obchody po celém městě. A ze všem čtvrtí Leedsu je tou nejprestižnější čtvrť Victoria Quarter. Tato velkolepá viktoriánská stavba byla v roce 1900 navržena Frankem Matchamem, díky čemuž je stejně zajímavá pro svou historii jako pro nákupy. Při vstupu dovnitř uvidíte nad svými hlavami barevnou prosklenou střechu s ozdobnými lampami, detailně propracované zdi a zastřižené květinové záhony. Tetno idylický způsob nakupování doprovází designérské butiky zvučných jmen, jako jsou Louis Vuitton, Paul Smith a Vivienne Westwoodová, a obrovský Harvey Nichols.

Dalším nákupním místem s úžasnou historií je Corn Exchange. Tato obrovská kruhová budova byla dokončena v roce 1864. Původně sloužila jako místo pro obchodování s kukuřicí, ovšem dnes zde sídlí elegantní butiky a na prvním patře luxusní restaurace provozovaná pod jménem Anthony, jak jsme již zmínili v naší části věnovanégastronomii.

A zpět do dnešní doby. Leeds má také obrovský počet moderních nákupních center. Světlé a vzdušné centrum The Light nese velmi výstižný název. Uvnitř vás nadchne skutečnost, že pod jednou střechou se zde nacházejí restaurace, kino a několik velmi stylových obchodů. Nákupní centrum Headrow Centre také nabízí výběr obchodů s elektronikou, jako jsou Game, PC World a HMV.

 • Shopping in Leeds

 • Corn Exchange

 • Victoria Centre